Věznění

Zde je seznam uvězněných lidí, který průběžně doplňujeme a aktualizujeme. Pokud máte o vězněných aktuální informace, ozvěte se nám prosím na mail. Snažíme se udávat i adresu, takže neváhejte poslat vězňům dopis. Solidarita je naší nejsilnější zbraní!

Seznam se snažíme aktualizovat a adresy by měly být správné. Někdy se ale stává, že vězni jsou přesunuti do jiné věznice a my to nestačíme zaregistrovat. Dopisy jim obvykle nejsou přeposílány. U některých vězňů se tedy může stát, že adresa již neplatí. Proto je dobré občas informace ověřit. Pokud narazíte na to, že máme v seznamu neaktuální adresu, ozvěte se nám prosím na mail.

Zde je pár rad ohledně psaní dopisů politickým vězňům:

Psaní vězňům je jedna z nejlepších technik pomoci. Uvěznění aktivisté si skutečně cení kontaktu s vnějším světem, který jim umožňuje dostat se do kontaktu s tím, co se děje venku a ukazuje jim, že nebyli zapomenuti. Nicméně, je potřeba zapamatovat si několik věcí před tím, než vezmete tužku a začnete psát. Jeden z hlavních problému, který lidi od psaní odrazuje je pocit strachu napsat někomu poprvé. Je velice těžké psát někomu, koho neznáte. Lidé zjišťují, že nevědí co psát, cítí, že jsou věci o kterých by psát neměli, nebo si myslí, že vězně nebude zajímat to co píšou. Doufáme, že následující tipy vám pomůžou.

• Pamatujte, že všechny dopisy jsou otevírány a čteny dozorci. Nepište nic, co by mohlo adresáta nebo někoho jiného dostat do problému nebo ohrozit budoucí akce.
• Ujistěte se, že jste na zadní stranu obálky napsali svou adresu – většina vězení nepředá poštu bez vyznačeného jména a adresy odesílatele.
• Nepište dopis příliš dlouhý. Čtyři strany dopisního papíru nebo dvě strany A4 jsou okolo limitu.
• Pokud nemůžete přijít na nic, co napsat, pošlete pohlednici. Bude velice vítána.
• Napište o svém životě a co děláte, vězni rádi uslyší o normálním životě.
• Napište, kde jste se o jejich případu dozvěděli.

Česká Republika

Lukáš Borl 1.3.1982
Vazební věznice Litoměřice
Veitova 1
412 81 Litoměřice

Poslední uvězněný v rámci kauzy Fénix. Aktuality a více informací najdeš na webu https://antifenix.noblogs.org/post/category/lukas-borl/

Evropa

(seznam je v tuto chvíli zoufale neaktuální. Aktuální informace v angličtině najdete na těchto stránkách http://www.brightonabc.org.uk/prisoners.html)

Jock Palfreeman

Sofia Central Prison, 21 General Stoletov Boulevard,
Sofia 1309, Bulgaria

Jock Palfreeman je australský antifašista, který se nebál postavit bandě neonacistů v Sofii, kde tou dobou žil. Neonacisté zrovna útočili na dva romy, kterých se Jock zastal, a tak byly útoky neonacistů obráceny na něj. Jednoho z nich Jock v sebeobraně smrtelně zranil a druhého pobodal. Za to byl odsouzen na 20 let do vězení v Sofii. Více informací o tomto případu naleznete na blogu Jana Hanuše:
http://janhanus.noblogs.org/827770-827770-australsky-antifasista-odsouzen-ke-dvaceti-letum-vezeni-v-bulharsku.php

Rusko

Dmitrij Bučenkov

Adresa: 125130, город Москва, улица Выборгская, д.20, СИЗО “Водник”, Бученкову Дмитрию Евгеньевичу, 1978 г.р. (День рождения 22 августа 1978 г.) / 125130, Moskva, ulica Vyborgskaja, d. 20, SIZO „Vodnik“, Bučenkov Dmitrij Jevgeněvič (nar. 22. srpna 1978)

V prosinci 2015 byl ruskou policií zatčen známý antifašista a anarchista, politolog Dmitrij Bučenkov. Je podezřelý z účasti na „nepokojích“ 6. května 2012. Tehdy v Moskvě proběhla masová protestní akce proti Putinově politice, během níž bylo díky policejním provokacím zatčeno více než 400 lidí. V ten den nebyl Dmitrij v Moskvě, ale v Nižním Novgorodě, který je od Moskvy vzdálen přes 300 kilometrů.

Dmitrij je dlouholetý aktivista antifašistického a anarchistického hnutí, který se intenzivně podílel na jeho rozvoji. Jeho přátelé se domnívají, že zatčení souvisí s tímto jeho aktivním postojem.

Je mu 36 let, vyučoval jako docent historii a politologii, pracoval jako zástupce vedoucího katedry historie medicíny a sociálně humanitních věd na Pirogovově ruské národní výzkumné lékařské univerzitě v Moskvě. Předtím byl více než pět let docentem na katedře filozofie na Volžské státní pedagogické univerzitě v Nižním Novgorodě. Byl propuštěn kvůli aktivní politické činnosti. Po propuštění z pedagogické univerzity se přestěhoval do Moskvy.

V Moskvě se přidal ke zdejší skupině anarchistické organizace Autonomní akce, jejímž členem byl už od roku 2002. V knize Anarchisté v Rusku na konci 20. století, vydané v roce 2009, píše: „Základní názorové hodnoty anarchismu (samospráva, sebeorganizace, antikapitalistická orientace) jsou stále aktuální.“ V roce 2013 vystoupil z organizace Autonomní akce, ale nepřerušil své politické aktivity.

Dmitrij Bučenkov je autorem několika knih o historii a současnosti anarchismu v Rusku. Organizoval řadu protestních antifašistických a kulturních akcí, spoluzakládal antifašistické centrum V project, kde se pořádaly koncerty a setkání a připravovaly se různé antifašistické akce. Policie a Federální bezpečnostní služba mu nejednou vyhrožovaly fyzickým násilím za tyto jeho aktivity. V roce 2015 Dmitrije neznámí lidé (možná policie nebo příslušníci Federální bezpečností služby) zmlátili a způsobili mu otřes mozku.

Počátkem roku 2016 plánoval uspořádání všeruského antifašistického a anarchistického fóra pod názvem Samospráva a libertinský komunismus. Policie totalitního putinovského režimu ho však uvěznila.

Odkazy na skupiny solidarity s Dmitrijem Bučenkovem ZDE a ZDE.

Alexej Sutuga

Adresa: 665809 Иркутская область, г. Ангарск, Первый промышленный массив, квартал 47, д. 6, ИК №2, Сутуга Алексей Владимирович, 1986 г.р. / 665809 Irkutskaja oblasť, Angarsk, Pervyj promyšlennyj massiv, kvartal 47, d. 6, IK No. 2, Sutuga Alexej Vladimirovič (nar. 1986). Lze mu psát jen doporučeně nebo prostřednictvím tohoto WEBU.

Alexej Sutuga je známý antifašista a člen anarchistické organizace Autonomní akce. Byl obviněn z výtržnictví za to, že během rvačky prý zbil neonacisty. Odsouzen byl ke třem letům a jednomu měsíci odnětí svobody.

V dubnu 2014 byl Alexej Sutuga v Moskvě zatčen policií z Centra pro boj s extremismem po antifašistickém koncertě. Při zatýkání se ho ptali na jeho cestu na Majdan (tj. na protesty na Ukrajině v roce 2014). Pak ho obvinili z toho, že se 2. ledna 2014 účastnil rvačky v kavárně Sbarro, kde zranil několik lidí.

Sutuga tvrdí, že se naopak snažil ukončit rvačku, probíhající mezi skupinou neonacistů a skupinou mladých lidí. 1. října byl odsouzen na tři roky a jeden měsíc, 17. prosince soud vyšší instance rozsudek potvrdil.

17. března 2015 se ještě nacházel ve vazbě v Irkutsku, odkud už měl být v té době převezen do vězeňské kolonie. Zahájil hladovku, protože na něj ve vazbě vyvíjeli nátlak: navrhovali mu, aby tam zůstal i nadále, a když odmítl, zakázali mu korespondenci a knihy. Když se zpráva o Sutugově hladovce dostala na veřejnost, převezli ho do kolonie. Tam byl brzy umístěn na samotku. Neustále je vystaven nátlaku ze strany vedení věznice.

Ilja Romanov

Adresa: 431130, Республика Мордовия, Зубово-Полянский район, п. Леплей, ФКУ ИК-22, Романову Илье Эдуардовичу, 1967 г.р. (День рождения 3 июля) / 431130, Respublika Mordovija, Zubovo-Poljanskij rajon, p. Leplej, FKU IK-22, Romanov Ilja Eduardovič (nar. 3. července 1967)

 

Dne 6. srpna 2015 byl v Moskvě vynesen rozsudek nad anarchistou z Nižního Novgorodu Iljou Romanovem na deset let odnětí svobody v kolonii se zpřísněným režimem. Soud nevzal v úvahu nic z toho, co zaznělo v rámci obhajoby. Později byl trest snížen na devět let.

Romanov se zranil petardou, kterou si sám vyrobil, v říjnu 2013, ale z experimentátora-smolaře se stal během dvou let „teroristou“. Navíc byl obviněn za „rozhovor“, který poskytl v prosinci 2012 na předměstí Doněcku. Výbuch petardy byl kvalifikován jako neúspěšný pokus vyhodit do vzduchu obyvatele a státní instituce Nižního Novgorodu, aby zachránil Kulibinský park před kácením. Dále prý vyzýval k terorismu prostřednictvím ukrajinských médií (Radio RKAS – Libertaire), což se mu nepodařilo. Ukázalo se ovšem, že nejde o rádio, ale jakýsi internetový blog a onen „rozhovor“ je diktafonová nahrávka z večírku po propuštění Ilji z předchozího trestu na Ukrajině.

Ilja Romanov má neplnoletou dceru a rodiče v důchodu. Ze všech uvězněných anarchistů je na tom v tomto ohledu nejhůř. Jeho rodina nemá dost prostředků a on potřebuje peníze na advokáta kvůli podání dvou stížností.

Alexandr Kolčenko

Adresa: 456612, Челябинская обл., Копейск, ул. Кемеровская, 20, ИК-6, отряд 4, Кольченко Александру Александровичу, 1989 г.р. / 456612, Čeljabinskaja oblasť, Kopejsk, Kemerovskaja 20, IK-6, otrjad 4, Kolčenko Alexandr Alexandrovič (nar. 1989)

Dne 25. srpna 2015 vojenský soud v Rostově na Donu vynesl rozsudek nad ukrajinským režisérem Olegem Sencovem a krymským antifašistou Alexandrem Kolčenkem. Při vyšetřování byli označeni za „teroristy“ – Sencov prý na pokyn kyjevského Pravého sektoru (v Rusku zakázaného) založil v Simferopoli „teroristickou skupinu“, která se pokusila dobýt Krym zpět pro Ukrajinu.

Kolčenko byl prý členem skupiny. „Teroristé“ zapálili dveře Ruské krymské komunity a okno místní pobočky Jednotného Ruska (vládnoucí strany v Rusku). Během soudu jeden z klíčových svědků Gennadij Afanasjev, na jehož svědectví bylo postaveno obvinění, řekl, že všechna jeho svědectví byla vynucena mučením a jsou vymyšlená. Afanasjev byl v rámci případu „krymských teroristů“ odsouzen na sedm let odnětí svobody. Oleg Sencov dostal za zapálené dveře a okno dvacet let odnětí svobody, Alexandr Kolčenko deset let.

Fond Anarchistického černého kříže

Pro podporu našich kamarádů ve věznicích jsou nezbytné peněžní prostředky. Kolektiv ABC-Moskva vyzývá k projevení solidární pomoci, pokud máte tuto možnost, převodem finančních prostředků na účet ABC-Moskva.

Máte-li jakékoli otázky ohledně převodu peněz nebo jiných přání, napište prosím na avtonom46@gmail.com a abc-msk@riseup.net

Paypal účet: avtonom46@gmail.com a abc-msk@riseup.net

USA a Kanada

Jeremy Hammond

#18729-424, FCI Manchester; Federal Correctional Institution; P.O. Box 4000; Manchester, KY 40962; USA
28 letý hacker Jeremy Hammond byl odsouzen 15. listopadu 2013 na 10 let ve vězení poté, co ho usnesli viným v případě hackerské akci Anonymous vůči firmě Stratfor.

Marius Jacob Mason

#04672-061, FMC Carswell, Federal Medical Center, P.O. Box 27137, Fort Worth, TX 76127, USA
Odsouzen na 21 let a deset měsíců (do září 2027) za účast ve žhářském útoku na budovu, kde byly prováděny testy genetických modifikací plodin. Rovněž se přiznal k účasti na dalších dvanácti ELF akcích. Web na Mariovu podporu: http://supportmariusmason.org

Rebecca Rubin

#98290-011, FCI Dublin, 5701 8th Street – Camp Parks, Dublin, California 94568, USA
Odsouzena za několik ALF a ELF akcí v rámci kampaně Green Scare. Rebecca se mezi lety 1997 a 2001 dopustila několika žhářských útoků a osvobodila stovky zvířat.

Justin Solondz

#98291-011, FCI Oakdale I, P.O. Box 5000, Oakdale, LA 71463, USA.
Vězeň ze zátahu „Operation Backfire“ proti aktivistům Earth Liberation Front (ELF). Po pár letech na útěku byl vydán z Číny a v březnu 2012 byl odsouzen k sedmi letům ve vězení za žhářství Washingtonské univerzity v Seattlu.

Clevelandská čtyřka

Čtyři Occupy Cleveland aktivisté, kteří byli zapleteni do spiknutí a následně odsouzeni na dlouhou dobu do vězení. Brandon, Connor, Doug a Joshua byli zadržení 1. května 2012 a obviněni z plánování několika bombových útoků, včetně útoku na most. Skutečný příběh je ale takový, že celá akce byla vymyšlena FBI a clevelandští aktivisté byli do akce zatažení informátorem, který se mezi ně infiltroval dlouho předtím. celý komplot měl sloužit k oslabení hnutí a Doug, Connor a Brandon byli odsouzeni na jedenáct let, osm let a necelých deset let za plánování teroristických útoků.

Connor Stevens, #57978-060, FCI McKean, PO Box 8000, Bradford, PA 16701, USA.
Brandon Baxter, #57972-060, USP Atwater, PO Box 019001, Atwater, CA, 95301, USA.
Joshua Stafford, #57976-060, USP Tucson, Post Office Box 24550,Tucson, Arizona 85734, USA.
Douglas L. Wright, #57973-060, USP Allenwood, P.O. Box 3000, White Deer, PA, 17887, USA.

Eric Wildcat Hall

#BL-5355, Unit H/A, SCI Forest, PO Box 945, Marienville, PA 16237, USA
Odsouzen na 35-75 let za pomoc při posílání zbraní domorodým aktivistům ze střední Ameriky.

Byron Shane ”Oso Blanco” Chubbock

Byron Chubbuck
#07909-051, USP Allenwood, P.O. Box 3000, White Deer, Pennsylvania 17887, USA
Odsouzen na 80 let za napadení, uprchnutí a bankovní loupež. Oso Blanco přeposílal peníze, které ukradl v bankách ve Spojených státech Zapatistům v Mexiku. Web na Osovu podporu: http://www.osoblanco.org/main/

Walter Bond

37096-013, FCI Greenville, PO Box 5000, Greenville IL 62246, USA
Walter je uvězněn na dvanáct let za žhářské útoky na dvě továrny, zpracovávající kůži (jedna v Coloradu a jedna v Utahu) a na restauraci prodávající paštiku z husích jater (rovněž v Utahu). Web na Walterovu podporu: http://supportwalter.org/SW

Bill Dunne

#10916-086,
USP Pollock,
Post Office Box 2099,
Pollock, Louisiana 71467, USA

Odsouzen na devadesát let v roce 1979 za pokus o osvobození anarchistického vězně. Osvobození bylo úspěšné, ale Bill byl zadržen po přestřelce s policií, když se pokoušeli s vězněm uprchnout.