Špatné zprávy: Soud potvrdil rozsudek pro Markétu a Mirka

Turecký nejvyšší soud potvrdil trest pro Mirka Farkase a Markétu Všelichovou, kteří byli soudem nižší instance odsouzeni k 75 měsícům vězení.

Markéta a Miroslav, byli zatčeni 13. listopadu 2016, když se přes hraniční přechod Habur snažili přejít z Turecka do Iráku. Tureckými represivními složkami byli obviněni z participace na teroristických aktivitách v Severní Sýrii a byli zavřeni do vazby. Dne 2. srpna 2017 byli odsouzeni na 6 let a 3 měsíce nepodmíněně za příslušnost ke kurdským obranným složkám YPG/YPJ (tyto nestátní kurdské skupiny bojují proti Daesh/ISIS, turecké armádě, která Kurdy utlačuje několik desetiletí, i proti režimu diktátora Bašára Asada). Markéta byla předtím v Rojavě už dvakrát, podle svých slov se připojila k obranným silám a oblast si s její kulturně-politickou ojedinělostí od začátku zamilovala. Tentokrát byla s Mirkem na cestě do Rojavy, kde měli v plánu vybudovat polní nemocnici pro bojujicí i civilisty, uvést ji do chodu a eventuálně pomoct s obranou, jak sama říká. Společně udělali před cestou velkou kampaň, v rámci níž chtěli sehnat potřebný materiál a vybavení, a zároveň se nebáli dělat přednášky o životě, boji a revoluci v regionu. Tyto veřejné aktivity s velkou pravděpodobností zvedly také zájem tureckých agentů.

Markéta v rozhovoru řekla, že cítí s lidma, kteří proti zlu nasazují život, že by ráda pomohla Rojavě se vším, co potřebuje, a že si uvědomuje, že jako Evropanka má větší možnosti, jak se zapojit a pomoct. Trošku po svém, ale s nimi, jak zmínila.

Často se dočteme o tom, že Mirek a Markéta nejsou teroristé, ale nevinné oběti. Naprosto chápeme a respektujeme tuto reakci jejich blízkých a přátel, ale myslíme si, že to není strategie, která je pro nás výhodná a ani se neodvažujeme tvrdit, že by oba uvěznění s takovou rétorikou souhlasili. Nechceme plýtvat energii nekonečným opakováním tvrzení, že nejsou teroristé. Ne kvůli tomu, že si myslíme opak, ale protože z historické i vlastní zkušenosti víme, že samotný termín terorismus je naprosto nicneříkající výmysl represivních složek, pod který se dá schovat každý, kdo se té nebo oné vládě znelíbí. V ČR se s ním označují anarchisté, v západní Evropě radikální islamisté a v Turecku ti, kteří proti nim bojují. Markéta i Mirek si vybrali, že udělají odvážný krok a naneštěstí upadli do zajetí tureckého státu, který je po desetiltí nejtvrdším utlačovatelem kurdského lidu, a proto pochopitelně vnímá oba aktivisty jako své nepřátele. Nyní jsou oba v tureckém vězení.

Pokud s nimi cítíš solidaritu a chceš je podpořit, v první řadě neváhej a pošli jim dopis na následující adresy. (Dopisy musí být psané v angličtině, co psát a nepsat, najdeš v příručce „Jak psát dopisy“)

Adresa na Markétu:

Van T Tipi Kapali Ceza İnfaz Kurumu Markéta Všelichová Tevekli Mah. Erciş Yolu (Erciş Yolu 25. Km) Tuşba / Van 650 40 Turecká republika – Türkiye Cumhuriyeti

Adresa na Mirka:

Van F Tipi Yuksek Guvenlikli Kapali Ceza Infaz Kurumu Miroslav Farkas Abdurrahman Gazi, Km, Ipek Yolu Cd. N°25 650 40 Van Merkez/Van Turecká republika – Türkiye Cumhuriyeti

Na adrese mirekamarketa.cz se můžeš dozvědět o legální kampani, možnostech finanční podpory právní pomoci a taky tam najdeš spoustu dalších informací a materiálů. Nezapomeň, že solidarita nekončí u přímé pomoci vězněným, ale pokračováním v jejich odkazu – solidární akcí. Není nutné je vykreslovat jako humanitární a nenásilné aktivisty. Jejich případ nám může pomoci k zamyšlení, jestli není chybou nepostavit se genocidám, masivnímu vystěhování, znásilňování, tyranii a útlaku, ať už jsou pod taktovkou států nebo fundamentálních či fašistických skupin, všemi možnými prostředky. Stačí se rozhlédnout okolo a naslouchat svému srdci.

„Nemyslím si, že mým cílem by mělo být žít 60 nebo 70 let, já chci dělat něco prospěšného. Strach už nemám.“

Markéta v rozhovoru pro DVTV