18. března: solidární akce na podporu vězněných anarchistů a antifašistů v Praze a Brně

Sdílíme report Anarchistické federace o solidárních akcích 18. března v České republice. U příležitosti spektáklu prezidentských voleb v Rusku se u ruských volebních místností v Praze a Brně sešli anarchisté a anarchistky. Cílem bylo vyjádření solidarity s kamarády, kteří ze strany Putinova nacionalistického a autoritářského režimu čelí ostré represi, falešným obviněním a mučení (https://www.afed.cz/text/6802/stop-muceni-zapoj-se).

Akce organizovaná AF-Praha byla komornější, zato obsadila plácek přímo u fronty několika set lidí čekajících v třeskuté zimě na vpuštění k volbám. Část z nich protestující ignorovala, část diskutovala, někteří dali najevo zájem a četli si nabízené materiály, případně vyjádřili podporu. Jiní nadávali či přítomné osočovali z toho či onoho.

U brněnského ruského konzulátu se potom sešlo asi třicet lidí na protestu svolaném Prázdnými trůny, kolektivem Sdruženy a spřízněnými jednotlivci. Přinášíme report o akci z Brna:

Kropotkinovy děti protestovaly v Brně proti policejnímu násilí v Rusku (foto pod reportem)

Text: Martin Tománek
Foto: Kateřina Křížová

V odpoledních hodinách se sešla před brněnským ruským generálním konzulátem skupina asi 30 protestujících krajně nespokojených s jednáním ruského státu a jeho policejních složek vůči ruským anarchistům a antifašistům.

Svolavatelem akce byla volná koalice Prázdných trůnů, Sdružen a jednotlivých angažovaných skautů. Celou akci zahájila stařičká píseň kapely Kino „Mama anarchia“. Před ruským konzulátem došlo ke kouzlu nezáměrného, v budově probíhaly prezidentské volby. Občané ruské federaci žíjící v Brně se tak mohli při cestě k volebním urnám seznámit s tím, co se ruským anarchistům děje. Někteří pod dojmem výčtu případů, ve kterých bylo přítomno i mučení elektrickým proudem s vynuceným doznání, podepsali otevřené dopisy, které byly adresovány politickým a úředním činitelům v ČR a ruské federaci. Jistý nejmenovaný pozorovatel voleb, z řad ruských aktivistů žijících v Praze, se obdivoval a fotil s transparentem Chceme Kropotkina a ne Putina: „Kropotkin, toho já si vážím.“ Na dotaz, zda se volby falšují, se smíchem odpověděl: „Samozřejmě, ale ne tady.“

Po drobnější pauze vyplněné reprodukcí hudby kapel jako Moscow Death Brigade, What We Feel, 210 a Brigadir došlo na projevy. První z nich pronesl Vojta z kolektivu Prázdné trůny. Ten v protikladu k policejnímu násilí páchanému na anarchistech zdůraznil práci „na vizi světa bez vládců a legálního násilí“ v protikladu k přání liberálů, aby Rusko mělo liberálnějšího lídra. „Vítáme politicky aktivizované společenství jako příslib tvůrčího přístupu ke společnosti, ale zároveň nechceme zůstat u etického kýče antikomunismu a étosu občanského fóra.“

Po něm vystoupil Libor, vedoucí skautského oddílu v Židenicích. Přihlásil se skautským a anarchistickým ideálům a vyjádřil podporu vězněným anarchistům: „Důvodem, proč tu dnes stojím, je životní filosofie skautingu, jejíž základy mají skauti s anarchisty společné. Svoboda, rovnost a solidarita – to jsou hodnoty, kvůli kterým jsou anarchisté neustále pronásledováni – a donedávna kvůli nim byli pronásledováni, mučeni a vražděni i skauti. Říkám proto ostré NE státnímu útlaku, jehož se Rusko dopouští na anarchistech.“ Velmi trefně dal do souvislosti tureckou a ruskou násilnou agresi. Celý projev zakončil citátem Petra Kropotkina: „Jeden odvážný čin vykoná víc práce než tisíce brožurek,“ a vyzval k organizování se.

Po projevech přišla hravější část akce, družstevnice a pekařka Káťa přisla v kvazi-folklórním úboru a pohostinně rozádavala skořicový chléb. Nabídnuto dostali i policisté, ale zřejmě v hrůze, že je sypaný pervitinem, odmítli. Chléb byl podáván na ubruse, na které byla vyšita šifra, jež byla klíčová pro celou akci: ptn pnch, což znamená Путин пошёл на хуй, v překladu: Putine, běž do hajzlu.

Záměrem bylo ukázat nesouhlas se současnou politikou Ruska, s násilím státu páchaným na anarchistech a zejména vyjádřit solidaritu s mučenými bratry a soudruhy ve vězení. Jedinou vadou na kráse bylo počasí, ale možná byla příčina odhalena na jemně ezoterickém textu jednoho piketu: „Mráz přichází z Kremlu.“

Foto z akce:

#stopFSBtorture

A také v noci z neděle na pondělí se v Brně odehrála další akce:

„Kromě solidárních demonstrací na podporu v Rusku vězněných anarchistů, uskutečnilo v noci z neděle na pondělí volné uskupení anarchistů guerillovou akci v centru Brna, se snahou rozšířit povědomí o celé kauze mezi širokou veřejnost.“

Napsat komentář